הגדל טקסט
אפס טקסט
הקטן טקסט
מותאם לעיוורי צבעים
תצוגה רגילה
מותאם לכבדי ראיה

הריצה הקדומה בעולם מתעוררת לחיים

מוסלמי, נוצרי ויהודי נפגשים על קו הזינוק... בדיחה? לא! זה מרתון התנ"ך

מרתון התנ"ך הבינלאומי המתקיים מדי שנה במסלול שעובר מראש העין לשילה הקדומה, מושך אליו חובבי ומקצועני ריצה מכל רחבי העולם ואת אלו שרוצים לראות את המקומות ההיסטוריים בהם סיפורי התנ"ך חוזרים לחיים.

 

כשמו של האירוע הזה כן הוא: שיחזור ריצת המרתון הראשונה בהיסטוריה, שמוזכרת בספר שמואל א'. איש בנימין רץ על-פי המקרא מאבן העזר שבסמוך לראש העין ועד לשילה הקדומה כדי לבשר לעלי הכהן כי שני בניו נספו בקרב מול הפלישתים, ושארון הברית נלקח בשבי.

בבדיקה שערך מייסד המכביה (יוסף יקוטיאלי) אחרי מלחמת ששת הימים הוחלט למדוד את המרחק בין שני האתרים המקראיים ונמצא שהוא עומד על 42 ק"מ! ממצא מפתיע וסיבה מעולה לקיים ולרוץ את מרתון התנ"ך הבינלאומי.

המסלול מזמן לאלה שבחרו להיענות לאתגר עליות, שיפועים וטיפוס מצטבר של 1,097 מטרים בנופים המדהימים של חבל בנימין באווירה תנכית מיוחדת שנותנת כח והשראה גם ברגעים שבהם נגמר האוויר והזיעה מתחילה להתפשט לכל מקום בגוף.

המתחרים יקבלו הזדמנות לבחור את רמת הקושי שלהם. המרתון המלא וחצי המרתון יוזנקו מראש העין, ויסתיימו בשילה הקדומה. שני המקצים הללו, כמו גם שניים נוספים באורכים של עשרה וחמישה קילומטרים, יסתיימו בשילה הקדומה במתחם תנכי מרהיב.

מרבית המרתונים בעולם מתקיימים בערים גדולות דוגמת: ניו-יורק, ברלין, פריז, לונדון וגם אצלנו בארץ בת"א, ירושלים וטבריה. נדירים הם מסלולי המרתון בהם נחשפים הרצים לנוף שהוא איננו אורבני אלא מלא בירוק ובטבע, כזה הוא מרתון התנ"ך.

 

רצים בארץ הקודש

בסיומו של המרתון בשנה שעברה, דבי לאנג (36) מקונטיקט שפשפה את עיניה כדי לוודא שהיא אינה חולמת. היא הגיעה לשילה, חצתה את קו הסיום של מרתון התנ"ך, והמאמץ שהיה כרוך בריצה הזאת – 42 קילומטרים – לא דלדל את כוחותיה. להפך, היא הרגישה טעונה באנרגיות ובחיוניות. "זה כאילו שאני נישאת על ענן", אמרה לכמה מבני קהילתה, שטסו איתה כל הדרך לארץ הקודש.

לרוב הישראלים קשה לעכל שיש מישהו, שם בעולם הגדול, שכל כך אוהב את עמם. זה מה שאולי מסביר את התימהון שאחז בעיתונאי הישראלי, שנשלח לסקר את מרתון התנ"ך עבור עיתון יומי, ולא יכול היה להתעלם מהאמריקאים.

"אז מה אתם, בעצם, עושים כאן?", הוא שאל את חבריה של לאנג. אחד מהם, סטנלי וונג, ענה לו  בביטחון רב: "יש לנו חוב של הכרת תודה לעם היהודי, כי נתתם לנו את דבר האלוהים. נתתם לנו את המשפחה הראשונה של הנצרות – מרים, יוסף וישו – ונתתם לנו גם את 12 תלמידי ישו. ישו אמר בספר יוחנן: הישועה היא מאת היהודים".

 

מנצחי המרתון

מרתון התנ"ך יתקיים השנה בפעם השלישית וגם השנה צפויים להגיע אלפי רצים מהארץ ומהעולם שאולי גם ישפרו את הזמנים שהשיגו המנצחים של השנה הקודמת. בשנה שעברה ניצח את המרתון אריאל רוזנפלד (43) עם הישג של שלוש שעות ו-14 דקות. רוזנפלד, טבעוני, שובר את אחד מהמיתוסים המדוברים בעולם הספורט שאומר שהגוף זקוק לחלבון מעולם החי לעוסקים בספורט, "אני טבעוני. שגרת האימונים היומית שלי מוכיחה שתזונה כזו – בהנחה שהיא מבוססת על מזונות בריאים – מספקת את כל צורכי הגוף. לפני ריצה אני אוכל ארוחה קלה, שכוללת מעט תמרים וקפה שחור. אחרי ריצה כזו אני אוכל הרבה פירות ועלים ירוקים בכדי להחזיר לגוף פחמימות, ויטמינים ומינרלים, ולאזן את החומציות שהצטברה במאמץ".

רץ נוסף במרתון, יפתח פשחור (22) מקיבוץ מרב שבגלבוע קטף את המקום הרביעי, כשלגופו גופיה הנושאת את הכיתוב "סכרתי יכול הכל". הוא סובל מסכרת נעורים מאז גיל 7, אולם הדבר לא מנע ממנו לאתגר את עצמו מבחינה פיזית.

"חשוב לי להעביר את המסר שהמחלה היא לא מגבלה", הוא אומר. "אני מתייחס אל עצמי כמו שספורטאי רגיל מתייחס לעצמו, מה שאומר שבימים לפני המרתון אני מכין את עצמי תזונתית לקראת המרוץ. בלילה האחרון אני שם דגש על הימנעות מכמויות אינסולין גדולות. במהלך המרוץ אני תמיד נושא איתי פאוץ' מלא בג'לים ותמרים. במידה ואני מרגיש ירידה באנרגיה, אני משתמש בהם. מעבר לזה, אני מכניס אנרגיה שנמצאת בתחנות התזונה, כמו כל ספורטאי אחר".

אריאל רוזנפלד (43) ניצח את מרתון התנ

המרתון הבא

כל אחד מהרצים במרתון ניצח עם הסיפור האישי שלו. ראש המועצה האזורית בנימין, אבי רואה, מציב מטרות חדשות למרתון שיתקיים השנה: האירוע תפס תאוצה וכל מי שהיה בו פרגן לארגון ולאירוע עצמו. אנחנו מקווים שבשנה הבאה ישתתפו אלפים נוספים של רצים, וגם קבוצות רצים של שכננו הערבים הפלסטינים שמתגוררים באזור".

מי יודע, אולי זאת תהיה הריצה שתביא את השלום.

מרתון התנ"ך הרביעי יתקיים ב - 06.10.17,

להרשמה למרתון, היכנסו ל:   http://www.biblemarathon.co.il/הרשמה_מהירה

מאת: "מערכת מרתון ישראל"

 

רוצו על זה! הרשמה