הריצה הקדומה בעולם מתעוררת לחיים במרתון התנ"ך

ישראלי יהודי, אמריקאי נוצרי ופלסטיני מולסמי רצים ביחד יחפים... בדיחה? לא, זה מרתון התנ"ך

מרתון התנ"ך הבינלאומי, שמתקיים מדי שנה במסלול שעובר מראש העין לשילה הקדומה, מושך אליו חובבי ריצה מכל רחבי העולם וגם את אלה שרוצים לראות את המקומות ההיסטוריים שבהם סיפורי התנ"ך חוזרים לחיים.

 

מסלול המרתון משחזר את ריצת איש בנימין שרץ על-פי המקרא מאבן העזר בסמוך לראש העין ועד לשילה הקדומה כדי לבשר לעלי הכהן כי שני בניו נספו בקרב מול הפלישתים, ושארון הברית נלקח בשבי. שנים רבות לאחר מכן, במדידה שנעשתה לאורך המסלול, נמצא שהמרחק עומד על 42 ק"מ, בדיוק כמו ריצת מרתון. 

מרתון התנ"ך יתקיים השנה בפעם הרביעית. ליאור רביד, אחד המשתתפים במרתון שהתקיים הקודם החליט לדבוק בקונספט המקראי עד הסוף והתמודד עם האתגר כשהוא לבוש בבגדים תנ"כיים ובעיקר נטול נעליים לרגליו. "גם אנחנו צריכים לרוץ כמו פעם, הכי קרוב לטבע", הוא מצהיר, ובכך הוא מצטרף לתנועה גוברת של ריצה יחפה, שנוצרה בעקבות הסרט "נולדנו לרוץ" של כריסטופר מקרוגל.

המסלול מזמן לאלה שבחרו להיענות לאתגר עליות, שיפועים וטיפוס מצטבר של 1,097 מטרים, אבל גם את הנופים המדהימים של חבל בנימין,

המתחרים יקבלו הזדמנות לבחור את רמת הקושי של המסלול. המרתון המלא יוזנק מראש העין (42.2 ק"מ) וחצי המרתון (21.1 קילומטרים) יצא לדרך מאריאל. שני המקצים הללו, כמו גם שניים נוספים באורכים של עשרה וחמישה קילומטרים, יסתיימו בשילה הקדומה - בדיוק כפי שמוזכר בתנ"ך.

מרבית המרתונים בעולם מתקיימים בערים גדולות דוגמת: ניו-יורק, ברלין, פריז, לונדון וגם אצלו בארץ בת"א, ירושלים וטבריה. נדירים הם מסלולי המרתון בהם נחשפים הרצים לנוף שהוא איננו אורבני אלא מלא בירוק ובטבע, כזה הוא מרתון התנ"ך.

 

רצים בארץ הקודש

במרתון שהתקיים בשנה שעברה השתתפו מעל ל - 3,000 רצים, ביניהם רבים ממדינות שונות ברחבי העולם: ארה"ב, אנגליה, רוסיה, רומניה, איטליה וברזיל.

בסיומו של המרתון בשנה שעברה, דבי לאנג (36) מקונטיקט שבארה"ב שפשפה את עיניה כדי לוודא שהיא אינה חולמת. היא הגיעה לשילה, חצתה את קו הסיום של מרוץ התנ"ך, והמאמץ שהיה כרוך בריצה הזאת – 42 קילומטרים – לא דלדל את כוחותיה. להפך, היא הרגישה טעונה באנרגיות ובחיוניות. "זה כאילו שאני נישאת על ענן", אמרה לכמה מבני קהילתה, שטסו איתה כל הדרך לארץ הקודש.

 "אז מה אתם, בעצם, עושים כאן?", שאל הכתב את אחת מקבוצות הרצים  מחו"ל. אחד מהרצים, סטנלי וונג, ענה לו  בביטחון רב: "יש לנו חוב של הכרת תודה לעם היהודי, כי נתתם לנו את דבר האלוהים. נתתם לנו את המשפחה הראשונה של הנצרות – מרים, יוסף וישו – ונתתם לנו גם את 12 תלמידי ישו. ישו אמר בספר יוחנן: הישועה היא מאת היהודים".

 

מנצחי המרתון

אריאל רוזנפלד (43) ניצח את מרתון התנ"ך בשנתיים האחרונות.

התוצאה של רוזנפלד במרתון האחרון שהתקיים בשנה שעברה הייתה שלוש שעות ו-14 דקות.

רוזנפלד, טבעוני, שובר את אחד מהמיתוסים המדוברים בעולם הספורט שאומר שהגוף זקוק לחלבון מעולם החי לעוסקים בספורט, "אני טבעוני. שגרת האימונים היומית שלי מוכיחה שתזונה כזו – בהנחה שהיא מבוססת על מזונות בריאים – מספקת את כל צורכי הגוף. לפני ריצה אני אוכל ארוחה קלה, שכוללת מעט תמרים וקפה שחור. אחרי ריצה כזו אני אוכל הרבה פירות ועלים ירוקים בכדי להחזיר לגוף פחמימות, ויטמינים ומינרלים, ולאזן את החומציות שהצטברה במאמץ".

אריאל רוזנפלד (43) ניצח את מרתון התנ

מרתון התנ"ך הרביעי יתקיים ב - 06.10.17, להרשמה למרתון, היכנסו ל:   http://www.biblemarathon.co.il/הרשמה_מהירה

מאת: "מערכת מרתון ישראל"